Dzisiaj jest poniedziałek, 31 marca 2020 r.
Spersonalizuj informacje na portalu: dolnośląskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
Rozmiar tekstu: A+   A-
Menu:
 
Ważne:
 
Wyszukaj w portalu:
 
wybierz region:

Spersonalizuj informacje na portalu
do własnych potrzeb,
wybierz: woj. / powiat:


 
 
Polecamy:
 
Ostatnie pliki video:
 
RD - w pytaniach i odpowiedziach

2010.07.28
Zgodnie z art. 109 ust. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) cyt. ,,Sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się
o kartę rowerową lub motorowerową dokonują:
1) nauczyciel wychowania komunikacyjnego uprawniony przez dyrektora szkoły;
2) policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego;
3) egzaminator.”
 
Z kolei art. 97 ust. 2 wskazuje, że cyt. ,,kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz szkoły ponadpodstawowej”
           
W przepisach ruchu drogowego nie jest powiedziane, kto ma zorganizować egzamin na kartę rowerową, jednak zazwyczaj inicjatywa taka wychodzi właśnie ze szkoły od dyrektora, wychowawcy lub nauczyciela wychowania komunikacyjnego.
W opisanej sytuacji proponuję zgłosić się do kierownika komórki ruchu drogowego właściwej miejscowo Komendy Powiatowej Policji lub Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z prośbą o dokonanie sprawdzenia kwalifikacji w zakresie niezbędnym do uzyskania karty rowerowej. Pozostaje jeszcze Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego ( funkcjonuje w każdym dawnym mieście wojewódzkim), który oprócz prowadzenia egzaminów państwowych na prawo jazdy również może dokonać sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową. Po uzyskaniu zaświadczenia o pozytywnym zaliczeniu ,,egzaminu” i przedstawieniu go w szkole, dyrektor szkoły ma obowiązek stosowną kartę wydać.
 

REKLAMA
 
POZOSTAŁE ARTYKUŁY
 
Realizacja: computer-expert.pl | Będzie się działo | O nas | Regulamin | Mapa strony | Copyright DrogiNaSzóstkę.pl © 2009